Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mít nevycvičeného psa je jako mít klavír a neumět na něj hrát - je pěkný na pohled, ale jeho vlastnictví nepřináší žádné další potěšení. 

   

Stejné je to s vaším labradorským retrívrem. Zpočátku vás těší vidět jej kolem sebe a po domě. Nedělá pro vás nic jiného než že potřebuje potravu, vodu a pohyb.

  

  Tak začněte svého psa cvičit. Přihlaste se do vhodného kynologického klubu. Váš pes se tam naučí dobrému chování a vy se dozvíte, proč se chová právě takto. Zjistíte, jak se svým psem navázat kontakt a jak rozpoznat a porozumět jeho komunikaci s vámi. Pes náhle bude mít novu úlohu - je chytrý, zajímavý, dobře se chová, je sním zábava a každý den se projevuje jeho oddanost.

   

Výchova štěněte například ve věku 8 až 16 týdnů je stejně náročná na práci jako nechat suchou houbu nasáknout vodou. Štěně vstřebává vše, co mu ukazujete, a stále hledá více věcí, které by se mohlo naučit a dělat. V tomto raném věku jeho organizmus ještě neprodukuje hormony, a proto je učení tak úspěšné. Pes neovládaný hormony se soustředí na svého majitele, nijak zvlášť se nezajímá o průzkum jiných míst, psů, lidí a tak dále. Jste jeho vůdce; jeho dodavatel potravy, vody, přístřeší a bezpečí. Proto se vás drží a chce s vámi zůstat.

   

Základní povely:

 

Sedni:

Když si vaše štěně zvyklo na obojek a vodítko, začněte je učit na povel sednout. Aby si štěně rychle sedlo, dosáhneme tím, že mu rychle stlačíme zadek k zemi. Vezme do ruky pamlsek, ukážeme ho štěněti a zavoláme je jménem. Štěně přiběhne, vzpíná se a natahuje po soustu. Než mu je dáme, vylsovíme povel sedni a současně mu přitlačíme zadeček levou rukou k zemi.

Lehni:

Je více způsobů, jak přimět psa, aby lehl. Nejjednodušší je tento: vezmeme štěně na krátké vodítko k levé noze. Vodítko držíme v pravé ruce a levou zatlačíme na hřbet psa. Současně energicky vyslovíme Lehni! . Štěně pod tlakem ruky lehne. Necháme je chviličku v této poloze, načež dáme povel Sedni!

Odložení:

Povel pro tento cvik zní Zůstaň. Jde vlastně o pokračování cviku lehnutí či sednutí. Pes má na tento povel ihned a rychle ulehnout nebo usednout a setrvat v této poloze tak dlouho, dokud nedostane nový rozkaz. Štěně na vodítku necháme lehnout a dáme povel Zůstaň! Když chce vyrazit, zadržíme je, pokáráme slovem Zpět! a opakujeme povel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář